4 tablete (1 PVDC/PVC/Al - blister), u kutiji
Supstance:alendronska kiselina
Jačina | ATC | Oblik |
70 mg tableta | M05BA04 | tableta |
DRONAT
70 mg
tableta
Alendronska kiselina
Prije upotrebe lijeka pažljivo pročitajte ovo uputstvo
Sačuvajte ovo uputstvo. Kasnije ćete ga možda trebati ponovo pročitati.
Ako imate dodatnih pitanja, obratite se svom ljekaru ili farmaceutu.
Ovaj lijek je propisan lično Vama i ne smijete ga davati nikome drugom jer bi mu mogao naškoditi, čak i ako ima simptome slične Vašim.
Ukoliko neki od neželjenih efekata postane ozbiljan ili ako primijetite neki neželjeni efekat koji nije naveden u ovome uputstvu, molimo Vas, obratite se ljekaru ili farmaceutu.
U ovome uputstvu možete pročitati sljedeće:
1. Šta je DRONAT za šta se koristi
2. Prije nego počnete uzimati DRONAT
3. Kako uzimati DRONAT
4. Mogući neželjeni efekti
5. Kako čuvati DRONAT
6. Dodatne informacije
1. ŠTA JE DRONAT I ZA ŠTA SE KORISTI
Dronat pripada skupini nehormonskih lijekova koji se zovu bisfosfonati. Dronat sprečava gubitak koštane mase do kojega dolazi kod žena u postmenopauzi, pomaže ponovnu izgradnju kosti i smanjuje rizik od preloma kičme i kuka.
Ljekar Vam je propisao Dronat za liječenje osteoporoze. Dronat smanjuje rizik od preloma kičme i kuka.
Dronat 70 mg se uzima jednom sedmično.
Šta je osteoporoza?
Osteoporoza je smanjenje gustoće kostiju i slabljenje kostiju. Uobičajena je u žena nakon
menopauze. U menopauzi jajnici prestaju proizvoditi ženski spolni hormon estrogen, koji pridonosi održavanju zdravog skeleta kod žena. Posljedica toga je gubitak koštane mase i slabljenje kostiju. Žene kod kojih menopauza nastupi ranije imaju veći rizik od nastanka osteoporoze.
U početku osteoporoza obično nema simptoma. No, ako se ne liječi, može uzrokovati prelome kostiju. Iako su obično bolni, prelomi kičmenih stubova mogu proći i nezapaženo sve dok ne uzrokuju gubitak visine. Do preloma može doći pri obavljanju uobičajenih, svakodnevnih aktivnosti, kao što je podizanje nekog tereta, ili kao posljedica manjih ozljeda koje obično ne bi završile prelomom zdrave kosti. Najčešća mjesta prijeloma su kuk, kičma ili ručni zglob, a uz bol se kao posljedica mogu pojaviti teže tegobe kao što su pogrbljeno držanje (grbavost) i gubitak pokretljivosti.
Kako se osteoporoza može liječiti?
Osteoporoza se može liječiti i nikad nije kasno započeti s liječenjem. Osim što sprečava gubitak koštane mase, Dronat pomaže ponovno izgraditi izgubljenu kost te smanjuje rizik od preloma kostiju kičme i kuka.
Uz to što Vam je propisao Dronat, ljekar Vam može predložiti promjenu nekih životnih navika koje mogu poboljšati Vaše stanje, kao što su:
Prestanak pušenja Čini se da pušenje ubrzava gubitak koštane mase, stoga može povećati rizik od preloma.
Tjelovježba Kao i mišićima, i kostima je potrebna vježba kako bi ostale zdrave i čvrste. Posavjetujte se s ljekarom prije nego počnete s vježbom.
Uravnotežena prehrana Ljekar Vas može savjetovati o pravilnoj prehrani ili o tome morate li uzimati dodatke prehrani (posebno kalcij i vitamin D).
2. PRIJE NEGO POČNETE UZIMATI DRONAT
Nemojte uzimati Dronat:
- ako ste alergični (preosjetljivi) na natrijev alendronat ili bilo koji drugi sastojak lijeka
(navedeni u poglavlju 6)
- ako imate tegobe s jednjakom (jednjak je cijev koja spaja usta sa želucem) poput suženja jednjaka ili otežanog gutanja
- ako ne možete stajati ili uspravno sjediti najmanje 30 minuta
- ako Vam je ljekar rekao da imate sniženi nivo kalcija u krvi.
Smatrate li da se nešto od navedenog odnosi na Vas, nemojte uzeti tablete. Najprije razgovarajte s ljekarom i pridržavajte se dobivenih uputa.
Budite oprezni sa Dronat tabletama
Obratite se svom ljekaru ili farmaceutu prije nego uzmete Dronat:
- ako imate tegobe s bubrezima
- ako imate tegobe s gutanjem ili probavom
- ako Vam je Vaš ljekar rekao da imate Barretov jednjak (stanje povezano s promjenama u stanicama koje oblažu donji dio jednjaka)
- ako Vam je ljekar rekao da imate nisku koncentraciju kalcija u krvi
- ako imate loše zdravlje zuba, bolest zubnog mesa, ako planirate vađenje zuba ili nemate odgovarajuću stomatološku zaštitu
- ako bolujete od raka
- ako primate hemoterapiju ili idete na zračenje
- ako uzimate kortikosteroide (npr. prednizon ili deksametazon)
- ako pušite ili ste pušili (pušenje može povećati rizik za razvoj stomatoloških tegoba).
Ljekar će Vam možda savjetovati da obavite kontrolu kod stomatologa prije nego počnete uzimati Dronat tablete.
Tokom liječenja Dronat tabletama važno je održavati dobru oralnu higijenu. Tokom liječenja morate redovno posjećivati stomatologa i morate obavijestiti svoga ljekara ili stomatologa primijetite li bilo kakve tegobe s ustima ili zubima kao što su pomičnost zuba, bol ili oticanje.
Mogu se pojaviti nadražaj jednjaka, upala ili čirevi na jednjaku (cijev koja spaja usta sa želucem), često sa simptomima boli u prsnom košu, žgaravice, ili otežanog ili bolnog gutanja, posebno u bolesnica koje Dronat tablete ne popiju s punom čašom vode i/ili u onih koje legnu ne pričekavši da prođe 30 minuta od uzimanja lijeka. Spomenuti neželjeni efekti mogu se pogoršati nastave li bolesnice uzimati Dronat tablete i nakon pojave opisanih simptoma.
Djeca i adolescenti
Dronat se ne smije davati djeci i adolescentima.
Uzimanje drugih lijekova sa DRONAT tabletama
AkoDronat tablete uzmete istovremeno s nadomjescima kalcija, antacidima i nekim oralnim lijekovima, oni će vjerovatno uticati na njegovu apsorpciju. Stoga je važno da se pridržavate uputa navedenih u poglavlju 3. Kako uzimati Dronat.
Neki lijekovi za ublažavanje reumatizma ili dugotrajnih bolova koji se zovu nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID, npr. acetilsalicilatna kiselina ili ibuprofen) mogu izazvati probavne tegobe. Stoga se ti lijekovi moraju s oprezom koristiti u bolesnica koje istovremeno uzimaju Dronat.
Obavijestite svog ljekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste nedavno uzeli ili biste mogli uzeti bilo koje druge lijekove.
Uzimanje DRONAT tableta s hranom i pićem
Vjerovatno je da će hrana i piće (uključujući mineralnu vodu) smanjiti efikasnost Dronat tableta, ako se uzmu u isto vrijeme. Stoga je važno da se pridržavate uputa navedenih u poglavlju 3. Kako uzimati Dronat.
Trudnoća i dojenje
Dronat je namijenjen isključivo ženama u postmenopauzi. Ne smijete uzimati Dronat ako ste trudni, mislite da ste trudni ili ako dojite.
Upravljanje vozilima i mašinama
Do sada prijavljeni neželjeni efekti na Dronat tablete (npr. zamagljen vid, omaglica i jaka bol u kostima, mišićima ili zglobovima) mogli bi uticati na Vašu sposobnost upravljanja vozilima ili rada na mašinama. Bolesnice mogu različito reagovati na Dronat (vidjeti Mogući neželjeni efekti).
Ostala upozorenja
Dronat sadrži laktozu, jednu vrstu šećera. Stoga ako bolujete od nekog oblika nepodnošenja šećera (laktoza), prije nego počnete primjenjivatiovaj lijek obavijestite o tome svoga ljekara.
3. KAKO UZIMATI DRONAT
Uzmite jednu Dronat 70 mg tabletu jedanput sedmično.
Trebate se tačno pridržavati sljedećih uputa kako biste imali koristi od Dronat tableta:
1. Izaberite jedan dan u sedmici koji Vam najviše odgovara. Svake sedmice uzmite Dronat tabletu na izabrani dan.
Vrlo je važno pridržavati se uputa pod brojevima 2), 3), 4) i 5) kako bi Dronat tableta brzo stigla do želuca i kako bi se smanjila vjerovatnost da će se nadražiti jednjak (jednjak je cijev koja spaja usta sa želucem).
2. Ujutro, nakon ustajanja i prije prvoga dnevnog obroka, napitka ili drugog lijeka progutajte cijelu Dronat tabletu s punom čašom obične vode (ne mineralne vode) (najmanje 200 ml).
- Nemojte uzimati lijek s mineralnom vodom (gaziranom ili negaziranom)
- Nemojte uzimati lijek s kafom ili čajem
- Nemojte uzimati lijek sa sokom ili mlijekom
Nemojte drobiti ili žvakati tabletu niti dopustiti da se rastopi u ustima
3. Nakon što progutate tabletu, najmanje 30 minuta nemojte leći - ostanite u potpuno uspravnom položaju (možete sjediti, stajati ili hodati). Nemojte leći dok ne pojedete svoj prvi dnevni obrok.
4. Nemojte uzimati Dronat navečer prije spavanja ili ujutro prije ustajanja.
5. Prestanite uzimati Dronat i obratite se svome ljekaru ako osjetite teškoće ili bol pri gutanju, bol u prsnom košu ili žgaravicu ili pogoršanje žgaravice.
6. Nakon što progutate Dronat tabletu, najmanje 30 minuta nemojte jesti, piti niti uzimati druge lijekove, uključujući antacide (lijekove za sniženje želučane kiseline), nadomjeske kalcija i vitamine. Dronat je efikasan samo kada se uzima na prazan želudac.
Ako uzmete više DRONAT tableta nego što ste trebali
Ako ste slučajno uzeli više Dronat tableta nego što Vam je ljekar propisao, popijte punu
čašu mlijeka i odmah se obratite ljekaru. Nemojte izazivati povraćanje i nemojte leći.
Ako ste zaboravili uzeti DRONAT tabletu
Nemojte uzeti dvostruku dozu kako biste nadoknadili zaboravljenu tabletu.
Ako ste propustili uzeti Dronat tabletu u vaše određeno vrijeme, uzmite jednu tabletu jutro nakon što se sjetite. Nemojte uzeti dvije tablete u istom danu. Nakon toga vratite se na raspored uzimanja jedne tablete jednom sedmično u izabranom danu, prema prvobitnom rasporedu.
Ako prestanete uzimati DRONAT
Vrlo je važno da nastavite uzimati Dronat tablete toliko dugo koliko je odredio Vaš ljekar. Dronat može liječiti osteoporozu samo ako tablete uzimate kontinuirano.
U slučaju bilo kakvih pitanja u vezi s primjenom ovog lijeka, obratite se svom ljekaru ili farmaceutu.
4. MOGUĆI NEŽELJENI EFEKTI
Kao i svi lijekovi, ovaj lijek može uzrokovati neželjene efekte iako se neće javiti kod svakoga.
Navedeni izrazi opisuju učestalost prijavljenih neželjenih efekata:
Vrlo često (javljaju se u najmanje 1 na 10 liječenih bolesnika)
Često (javljaju se u najmanje 1 na 100, ali ne češće od 1 na 10 liječenih bolesnika)
Manje često (javljaju se u najmanje 1 na 1000, ali ne češće od 1 na 100 liječenih bolesnika) Rijetko (javljaju se u najmanje 1 na 10 000, ali ne češće od 1 na 1000 liječenih bolesnika) Vrlo rijetko (javljaju se u manje od 1 na 10 000 liječenih bolesnika)
Nepoznato (ne može se procijeniti iz dostupnih podataka)
Vrlo često:
- bolovi u kostima, mišićima i/ili zglobovima, ponekad jaki.
Često:
- žgaravica, otežano gutanje, bolno gutanje, čirevi na jednjaku (jednjak je cijev koja spaja usta sa želucem) koji mogu uzrokovati bol u prsnom košu, žgaravicu ili otežano ili bolno gutanje
- oteklina zglobova
- bol u trbuhu, nelagoda u želucu ili podrigivanje nakon jela, zatvor, osjećaj težine u želucu ili nadutost, proljev, vjetrovi
- gubitak kose, svrbež
- glavobolja, omaglica
- umor, oteklina ruku ili nogu.
Manje često:
- mučnina, povraćanje
- nadraženost ili upala jednjaka (jednjak je cijev koja spaja usta sa želucem) ili želuca
- crna stolica ili stolica poput katrana
- zamagljen vid, bol ili crvenilo očiju
- osip, crvenilo kože
- prolazni simptomi nalik gripi, kao što su bolovi u mišićima, opšte loše osjećanje, a katkad i temperatura, obično na početku liječenja
- promijenjen osjet okusa.
Rijetko:
- alergijske reakcije kao što je koprivnjača, oteklina lica, usnica, jezika i/ili grla s mogućim otežanim disanjem ili gutanjem. Prestanite uzimati lijek i odmah se obratite ljekaru ako primijetite ove simptome.
- simptomi niskog nivoa kalcija u krvi uključujući grčeve ili stezanje u mišićima i/ili trnce u prstima ili oko usta
- čir na želucu (katkad teškog oblika ili praćen krvarenjem)
- suženje jednjaka (jednjak je cijev koja spaja usta sa želucem)
- osip koji se pogoršava izlaganjem sunčevoj svjetlosti
- teške kožne reakcije; reakcije na membranama ustima, nosa, očiju i genitalija. Prestanite uzimati lijek i odmah se obratite ljekaru ako primijetite ove simptome.
- bol u ustima i/ili čeljusti, oteklina ili rane u ustima, utrnulost ili osjećaj težine u čeljusti, ili pomičnost zuba. Ovo mogu biti znakovi oštećenja kosti čeljusti (osteonekroze) koje je općenito povezano sa sporijim zacjeljivanjem i upalom, obično nakon vađenja zuba. Opazite li ove simptome obavijestite svoga ljekara i stomatologa.
- rijetko može doći do neuobičajenog preloma bedrene kosti, posebno u bolesnica koje se dugotrajno liječe zbog osteroporoze. Obavijestite svog ljekara ako osjetite bolove, slabost ili nelagodan osjećaj u bedru, kuku ili preponama jer to mogu biti rani znakovi mogućeg preloma bedrene kosti.
- čirevi u ustima kada je tableta bila žvakana ili sisana
Ako primijetite bilo koji neželjeni efekat, potrebno je obavijestiti ljekara ili farmaceuta.
Bilo bi od pomoći da zabilježite svoja opažanja o tome kakve su tegobe bile, kada su se pojavile i koliko su trajale.
Ukoliko neki od neželjenih efekata postane ozbiljan ili ako primijetite neki neželjeni efekat koji nije naveden u ovom uputstvu, molimo vas, obratite se ljekaru ili farmaceutu.
5. KAKO ČUVATI DRONAT
Dronat tablete čuvajte izvan dohvata i pogleda djece.
Čuvati na temperaturi do 25°C, u orginalnom pakovanju.
Rok trajanja: 4 godine od datuma proizvodnje.
Dronat se ne smije upotrijebiti nakon isteka roka trajanja navedenog na pakovanju.
Lijekovi se ne smiju odlagati putem kućnih otpadnih voda ili kućnog otpada. Pitajte farmaceuta kako odlagati lijekove koje više ne trebate. Takvim ponašanjem čuvamo našu okolinu.
6. DODATNE INFORMACIJE
Šta DRONAT tablete sadrže?
Djelotvorna supstanca je alendronska kiselina.
Jedna tableta sadrži 70 mg alendronske kiseline u obliku natrijevog alendronata.
Pomoćne supstance su: laktoza monohidrat, mikrokristalna celuloza, koloidni silicij dioksid, premreženi natrijev karmelozat,magnezijev stearat.
Kako izgledaju DRONAT tablete i sadržaj pakovanja?
Dronat 70 mg je bijela do skoro bijela, ovalna, blago bikonveksna tableta.
4 tablete u PVC/PVDC//Al blisteru (1 blister sa 4 tablete), u kutiji.
REŽIM IZDAVANJA
Lijek se izdaje uz ljekarski recept.
Proizvođač (administartivno sjedište):
Farmavita d.o.o. Sarajevo
Igmanska 5a, Vogošća, Sarajevo, Bosna i Hercegovina.
Proizvođač gotovog lijeka (mjesto puštanja lijeka u promet):
Farmavita d.o.o. Sarajevo
u saradnji sa The Jordanian Pharmaceutical Manufacturing Co. Ltd., Jordan
Igmanska 5a, Vogošća, Sarajevo, Bosna i Hercegovina
Nosilac dozvole za stavljanje gotovog lijeka u promet:
Farmavita d.o.o. Sarajevo
Igmanska 5a, Vogošća, Sarajevo, Bosna i Hercegovina.
Broj i datum rješenja o dozvoli za stavljanje gotovog lijeka u promet:
Dronat, tableta, 4x70mg: 04-07.10-3727/13 od 08.11.2013.
Datum zadnje revizije uputstva