ANDOL C šumeća tableta

ANDOL C 500 mg tableta+ 250 mg tableta

10 šumećih tableta (1 PVC tuba sa 10 tableta)

Supstance:
askorbinska kiselina acetilsalicilna kiselina
Jačina ATC Oblik
500 mg tableta+ 250 mg tableta N02BA51 šumeća tableta

UPUTA ZA PACIJENTA

Andol C
500 mg + 250 mg
šumeća tableta

acetilsalicilna kiselina, askorbinska kiselina

Pažljivo pročitajte cijelu uputu jer sadrži Vama važne podatke
- Sačuvajte ovu uputu. Možda ćete ju trebati onovo pročitati.
- Ukoliko imate dodatnih pitanja, obratite se svom farmaceutu.
- Obavezno kontaktirajte ljekara ukoliko se Vaši simptomi pogoršaju ili se ne poboljšaju nakon 3-5
dana.
- Ako primjetite bilo koju neželjenu reakciju, potrebno je obavijestiti ljekara ili farmaceuta.

Šta se nalazi u ovoj uputi:
1. Šta su Andol C šumeće tablete i za šta se koriste?
2. Šta morate znati prije nego počnete uzimati Andol C šumeće tablete?
3. Kako uzimati Andol C šumeće tablete?
4. Moguće neželjene reakcije
5. Kako čuvati Andol C šumeće tablete?
6. Sadržaj pakiranja i druge informacije

1. Šta su Andol C šumeće tablete i za šta se koriste?
Andol C šumeće tablete pripadaju skupini lijekova koji se nazivaju analgetici-antipiretici. To su lijekovi
koji ublažavaju bol, snižavaju povišenu tjelesnu temperaturu i djeluju protuupalno.
Andol C šumeće tablete namijenjene su za ublažavanje simptoma prehlade, gripe i drugih infekcija
gornjeg dišnog sistema (povišena tjelesna temperatura, glavobolja, grlobolja, bolovi u mišićima i
zglobovima).
Andol C šumeće tablete namijenjene su za sniženje tjelesne temperature u drugim stanjima praćenim
povišenom tjelesnom temperaturom.
Andol C šumeće tablete namijenjene su za ublažavanje blage do umjerene boli različitog porijekla:
glavobolja (uključujući i migrenu), mišićno-koštana bol (u artritisu, nakon traume ili prenaprezanja),
zubobolja, bol nakon operativnih zahvata, bolne menstruacije.

2. Šta morate znati, prije nego što započnete uzimati Andol C šumeće tablete?
Nemojte uzeti Andol C šumeće tablete ako:
-

ste preosjetljivi na acetilsalicilnu kiselinu ili druge analgetike-antipiretike ili nesteroidne
protuupalne lijekove - doživjeli ste astmatski napad, oticanje sluznice nosa s otežanim disanjem i
pojačanim iscjetkom, kožne promjene, oticanje usana, jezika ili dušnika

bolujete od aktivnog ulkusa (čira) želuca i/ili dvanaesnika

imate povećanu sklonost krvarenju (hemofilija i druge bolesti zgrušavanja)

ste preosjetljivi na bilo koji drugi sastojak lijeka

ste mlađi od 16 godina

ste u zadnjem tromjesečju trudnoće

ako se liječite metotreksatom u dozi od 15 mg/tjedan ili više.

Budite oprezni s lijekom Andol C šumeće tablete
Obratite se svom ljekaru ili farmaceutu prije nego uzmete Andol C šumeće tablete ako:
- ste preosjetljivi (alergični) na druge analgetike, protuupalne lijekove, antireumatike (posebno lijekovi

protiv reumatizma ili upala) i kada imate druge alergije

-

uzimate terapiju sa antikoagulansima

- ste u prošlosti bolovali od ulkusa (čira) želuca ili dvanaesnika ili krvarili iz probavnog sistema
- dijete ima povišenu tjelesnu temperaturu uslijed infekcije virusom gripe ili vodenih kozica (mogućnost

nastanka Reyevog sindroma)

- ste unutar nekoliko dana prije početka uzimanja lijeka izgubili puno tekućine, npr. uslijed povraćanja

i/ili proljeva

- bolujete od bolesti bubrega ili jetre
- bolujete od astme, alergijskog rinitisa, hronične urtikarije ili drugih oblika preosjetljivosti
- bolujete od uloga (gihta) ili imate povišene vrijednosti mokraćne kiseline u krvi
- sa hiperoksalurijom ili bubrežnim kamenacima u anamnezi

- patite od nedostatka glukoza-6-fosfat-dehidrogenaze, hemokromatoze, talasemije ili sideroblastične

anemije

- bolujete od nakupljanja željeza ili nekih oblika slabokrvnosti (anemije)
- ste na dijeti sa smanjenim unosom soli
- morate pristupiti hirurškom zahvatu, pa makar i malom (npr. vađenje zuba).

Djeca

Primjena acetilsalicilne kiseline kod djece može uzrokovati Reyeov sindrom. Reyeov sindrom je vrlo
rijetka bolest koja može biti smrtonosna. Zato se acetilsalicilna kiselina ne smije davati djeci mlađoj od
16 godina, osim ako ljekar nije drugačije savjetovao.
Lijekovi koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu ne smiju se primjenjivati kod djece i adolescenata za
liječenje virusnih infekcija sa ili bez vrućice bez savjetovanja s Iiječnikom. Kod određenih virusnih
infekcija, posebno kod onih uzrokovanih virusom influenze A, influenze B i vodenih kozica (varicele),
postoji rizik od nastanka Reyeovog sindroma, vrlo rijetke, ali moguće životno ugrožavajuće bolesti koja
zahtjeva hitnu medicinsku skrb. Rizik može biti uvećan pri istovremenoj primjeni acetilsalicilne kiseline
s drugim lijekovima; međutim, uzročna povezanost nije dokazana. Ukoliko se uz navedene bolesti javi
trajno povraćanje, može se sumnjati na Reyeov sindrom.

Uzimanje drugih lijekova s lijekom Andol C šumeće tablete
Obavijestite svog ljekara ili farmaceuta ako uzimate ili ste nedavno uzimali ili biste mogli uzeti bilo koje
druge lijekove.
Potreban je oprez pri istovremenoj primjeni Andola C i sljedećih lijekova:
-

drugih analgetika-antipiretika, odnosno nesteroidnih protuupalnih lijekova

metotreksata u malim dozama (<15 mg/tjedan)

lijekovima protiv zgrušavanja krvi

lijekova koji pojačavaju izlučivanje mokraćne kiseline

lijekova za liječenje povišenog krvnog tlaka

inhibitora konvertaze angiotenzina, ako bolujete od hroničnog zatajenja srca

lijekova koji potiču izlučivanje mokraće (tijazidskih diuretika)

valproatne kiseline koja se koristi za liječenje epilepsije

glukokortikoida koji se primjenjuju sistemski

lijekova za liječenje depresije (antidepresivi)

digoksina koji se koristi za pojačanje rada srca.

Nemojte konzumirati alkohol tokom liječenja Andolom C, jer se povećava opasnost oštećenja
probavnog sistema.

Trudnoća i dojenje i plodnost
Obratite se svom ljekaru ili farmaceutu za savjet prije nego uzmete bilo koji lijek.
Lijek Andol C šumeće tablete se ne bi smio uzimati tokom prvog i drugog tromjesečja trudnoće, osim
ako je to prijeko potrebno.
Ukoliko nastojite zatrudnjeti, a uzimate lijekove koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu ili ih uzimate tokom
prvog i drugog tromjesečja trudnoće, primijenjena doza bi trebala biti najmanja moguća, a trajanje
liječenja što je moguće kraće.
Lijek Andol C Sumeće tablete se ne smije uzimati tokom posljednjeg tromjesečja trudnoće zbog
povećnog rizika od komplikacija za majku i dijete prije i za vrijeme poroda. Tokom posljednjeg
tromjesečja trudnoće svi inhibitori sinteze prostaglandina mogu fetus izložiti srčano-plućnoj toksičnosti
te oštećenju bubrežne funkcije, što može dovesti to zatajenja bubrega uz manjak plodne vode.
lnhibitori sinteze prostaglandina mogu izložiti majku i dijete na završetku trudnoće produženom
trajanju krvarenja te inhibiciji kontrakcije maternice, što može dovesti do odgođenog ili produženog
poroda.
Male količine acetilsalicilne kiseline i njezinih metabolita prelaze u majčino mlijeko. Kod novorođenčadi
čije su majke povremeno uzimale acetilsalicilnu kiselinu do sada nisu primijećene neželjene reakcije,
stoga dojenje obično ne treba prekidati.
Međutim, majke koje acetilsalicilnu kiselinu uzimaju redovno ili u visokim dozama moraju rano prestati
dojiti.

Andol C šumeće tablete sadrže manitol i natrij

Andol C šumeće tablete sadrže pomoćnu tvar manitol koja može imati blagi laksativni učinak.
Jedna šumeća tableta Andola C sadrži 381,04 mg natrija što treba uzeti u obzir kod bolesnika na dijeti
sa smanjenim unosom soli.

3. Kako uzimati Andol C šumeće tablete?
Uvijek uzmite ovaj lijek tačno onako kako je opisano u ovoj uputi ili kako su Vam rekli Vaš ljekar ili
farmaceut. Provjerite s Vašim ljekarom ili farmaceutom ako niste sigurni.
Lijek je namijenje za primjenu kod odraslih i djece starije od 16 godina.
Preporučena doza je 1 do 2 tablete, a može se ponavljati svakih 4 do 6 sati do najveće ukupne dnevne
doze od 8 tableta (4 grama acetilsalicilne kiseline).

Jednu tabletu Andola C treba otopiti u 1 decilitru vode i svježe pripremljenu otopinu popiti.

Andol C se ne smiju koristiti duže od 3-5 dana bez savjetovanja s ljekarom.

Ako uzmete više Andola C šumećih tableta nego što ste trebali

Odmah se posavjetujte s ljekarom ili farmaceutom!

Tipični simptomi predoziranja su: osjećaj žarenja i boli u trbuhu nakon uzimanja lijeka, a zatim, nakon
nekoliko sati bez smetnji, javlja se nemir, vrtoglavica, drhtanje, smetenost, dezorjentacija, smetnje vida
i govora, manija, halucinacije, izraziti porast tjelesne temperature, grčevi poput epilepsije i gubitak
svijesti.
Ukoliko sumnjate na predoziranje obavijestite ljekara koji će odlučiti o mjerama koje treba poduzeti
ovisno o ozbiljnosti stanja.
U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi s primjenom Andola C šumećih tableta obratite se
svom ljekaru ili farmaceutu.

4. Moguće neželjene reakcije
Kao i svi lijekovi i ovaj lijek može uzrokovati neželjene reakcije iako se neće javiti kod svakoga.
Moguće su sljedeće neželjene reakcije:
- reakcije preosjetljivosti (uključujući anafilaktičke reakcije), angiedem
- povećani rizik od krvarenja
- suženje dišnih puteva (bronhospazam), astmatske reakcije, alergijski rinitis
- poremećaj probave (dispepsija), mučnina, povraćanje, proljev, bol u trbuhu
- krvarenje iz probavnog sistema koje u nekim slučajevima može dovesti do slabokrvnosti (anemije)
- ulkus (čir) u probavnom sistemu koji može dovesti do perforacije (pucanja stijenke probavnog

sistema) i krvarenja

- poremećaji jetrene funkcije
- Reyev sindrom (posebno kod djece sa povišenom temperaturom, gripm ili vodenim kozicama)
- koprivnjača (urtikarija).

Prijavljivanje sumnje na neželjene reakcije lijeka

U slučaju bilo kakvih neželjenih reakcija nakon primjene lijeka, potrebno je obavijestiti Vašeg
ljekara ili farmaceuta. Ovo podrazumijeva sve moguće neželjene reakcije koje nisu navedene
u ovom uputstvu.

5. Kako čuvati Andol C šumeće tablete?
Čuvati izvan dohvata i pogleda djece!
Čuvati pri temperaturi do 25°C.
Rok trajanja lijeka je 3 godine.
Lijek se ne smije upotrebljavati nakon datuma isteka roka trajanja, koji je označen na pakovanju.
Datum isteka roka trajanja odnosi se na posljednji dan u mjesecu.

Rok trajanja lijeka u primjeni, nakon prvog otvaranja tube:
Tablete je najbolje utrošiti u roku 12 mjeseci od prvog otvaranja tube.
Tubu treba dobro zatvoriti nakon uzimanja tablete.

6. DODATNE INFORMACIJE
Šta Andol C sadrži?

Djelatna tvar: 1 šumeća tableta sadrži 500 mg acetilsalicilne kiseline i 250 mg askorbinske kiseline

(vitamin C).

Pomoćne tvari su citratna kiselina, bezvodna; natrij hidrogenkarbonat; natrij karbonat, bezvodni; natrij

dihidrogen citrat; natrij citrat; povidon K-30; manitol; natrij dokuzat; simetikon; natrij ciklamat; saharin
natrij; aroma limun „KS“ 145.

Kako Andol C izgleda i sadržaj pakovanja?
Okrugle, bijele tablete glatke površine, sa razdjelnom crtom s jedne strane.
Andol C dostupan je u pakovanju od :
- 10 šumećih tableta u plastičnoj (PP) tubi, u kutiji (sredstvo za sušenje u plastičnom PE zatvaraču sa
sigurnosnim prstenom).

Ime i adresa nositelja dozvole za stavljanje u promet gotovog lijeka:
PLIVA d.o.o. Sarajevo
Trg heroja 10, Sarajevo, BiH

Ime i adresa proizvođača lijeka (administrativno sjedište):
PLIVA Hrvatska d.o.o.
Prilaz baruna Filipovića 25
Zagreb, Hrvatska

Proizvođač gotovog lijeka (mjesta puštanja lijeka u promet):
PLIVA Hrvatska d.o.o.
Prilaz baruna Filipovića 25 Zagreb, Hrvatska

Režim izdavanja lijeka
Lijek se izdaje bez ljekarskog recepta.

Broj i datum dozvole za stavljanje gotovog lijeka u promet
04-07.3-2-2285/16 od 06.09.2016.

Datum revizije upute
08/2016