Korona virus COVID-19

IBUPROFEN Farmal

IBUPROFEN Farmal 200 mg tableta

30 filmom obloženih tableta (3 PVC//Al - blistera po 10 tableta), u kutiji

Supstance:
ibuprofen
Jačina ATC Oblik
200 mg tableta M01AE01 film tableta

UPUTSTVO ZA PACIJENTA

IBUPROFEN Farmal
200 mg filmom obložena tableta

ibuprofen

Pažljivo pročitajte cijelu uputu prije nego počnete uzimati lijek!

Sačuvajte ovu uputu. Možda ćete ju trebati ponovno pročitati.

Ukoliko imate dodatnih pitanja, obratite se svom ljekaru ili farmaceutu.

Ovaj je lijek propisan Vama. Nemojte ga davati drugima. Može im štetiti čak i ako imaju simptome

jednake Vašima.

Ako primijetite bilo koju nuspojavu, potrebno je obavijestiti ljekara ili farmaceuta. To uključuje i svaku

moguću nuspojavu koja nije navedena u ovoj uputi, vidjeti dio 4.

Uputstvo sadrži:
1. Šta je Ibuprofen Farmal i za šta se koristi?
2. Prije nego počnete uzimati Ibuprofen Farmal
3. Kako uzimati Ibuprofen Farmal?
4. Moguće nuspojave
5. Kako čuvati Ibuprofen Farmal?
6. Dodatne informacije

1. ŠTA JE IBUPROFEN FARMAL I ZA ŠTA SE KORISTI?
Ibuprofen Farmal 200 mg su filmom obložene tablete koje pripadaju grupi nesteroidnih
protuupalnih lijekova protiv bolova. (još se nazivaju i nesteroidni antireumatici-NSAR). Ibuprofen
Farmal tablete koriste se za:

Simptomatsko liječenje blage do umjerene akutne boli različitog porijekla poput glavobolje,

zubobolje, boli nakon vađenja zuba, bolova u mišićima i bolne menstruacije (dismenoreje);

Stanje povišene tjelesne temperature.

Dužina trajanja terapije do 3 dana.

Djelatna tvar u Ibuprofen Farmal tabletama je ibuprofen i svaka tableta sadrži 200 mg.

2. PRIJE NEGO POČNETE UZIMATI IBUPROFEN FARMAL
Ukoliko je odgovor na niže navadena pitanja pozitivan, molimo da o tome
obavijestite svog liječnika ili ljekarnika prije nego počnete uzimati
Ibuprofen Farmal:
Da li ste trudni ili namjeravate zatrudnjeti ili dojite? Ibuprofen Farmal filmom

obložena tableta može otežati začeće. Trebate obavijestiti liječnika ukoliko želite
zatrudnjeti ili imate poteškoće da ostanete trudni

Da li ste preosjetljivi (alergični) na ibuprofen ili bilo koji od pomoćnih sastojaka

lijeka? (svi sastojci navedeni su u poglavlju 6. DODATNE INFORMACIJE). Da li ste
ikada imali čir želuca, ili druge želučane tegobe?Nemojte uzimati Ibuprofen Farmal
filmom obloženu tabletu ukoliko imate čir na želucu ili dvanaesniku ili
gastrointestinalno krvarenje, ili ste imali čir, gastrointestinalno krvarenje ili
perforaciju u prošlosti.

Da li imate povećanu sklonost krvarenju?

Da li bolujete od astme ili ste ikada ranije imali alergijsku reakciju ili piskanje pri

disanju nakon primjene ibuprofena, aspirina ili drugih protuupalnih lijekova za
ublažavanje bolova?

Da li patite od bolesti bubrega ili jetre?

Da li patite od bolesti srca?

Lijekovi poput Ibuprofen Farmal mogu biti povezani s malim povećanjem rizika od srčanog ("infarkt
miokarda") ili moždanog udara. Rizik je veći kod visokih doza i dužeg liječenja. Nemojte
prekoračiti preporučenu dozu ili trajanje liječenja.

Posavjetujte se s liječnikom ili ljekarnikom prije uzimanja Ibuprofen Farmal tableta ako:

imate problema sa srcem, uključujući moždani udar, anginu (bol u grudima) ili ste imali srčani

udar, ugradnju bajpasa ili perifernu arterijsku bolest (slaba cirkulacija u nogama ili
stopalima zbog suženja ili blokade arterija).

ako imate bilo koju vrstu moždanog udara ili imate povećan rizik za ta stanja (npr. povišen

krvni tlak, šećerna bolest, povišene masnoće u krvi, ili ako ste pušač).

Da li imate sistemski lupus eritematozni (SLE – lupus, autoimune bolesti u kojima je zahvaćeno
vezivno tkivo)?

Da li Vam je liječnik rekao da ne podnosite neke vrste šećera?

Postoji rizik od oštećenja bubrega kod dehidrirane djece i adolescenata.

Da li možete uzeti Ibuprofen Farmal sa drugim lijekovima?
Lijekovi koji se nazivaju antikoagulansi (tj. lijekovi za razrjeđivanje/prevenciju zgrušavanja krvi npr.
acetilsalicilna kiselina, varfarin, tiklodipin), lijekovi koji smanjuju povišeni tlak (ACE inhibitori kao što
je kaptopril, beta blokatori kao što je atenolol ili antagonisti angiotenzin II receptora kao što je
losartan) i ostali lijekovi, mogu uticati ili biti pod uticajem terapije s ibuprofenom. Iz tog razloga
je potrebno uvijek potražiti savjet liječnika ili ljekarnika prije uzimanja ibuprofena sa drugim
lijekovima.

Naročito bi trebali obavijestiti liječnika ili ljekarnika ako uzimate bilo koji od ispod nabrojanih lijekova
pored gore navedenih:

diuretike (lijekove za izmokravanje)

srčane glikozide, poput digoksina, koji se koriste u liječenju srčanih oboljenja

litij

zidovudin (antivirusni lijek)

steroide (lijekove koji se koriste u liječenju upalnih stanja)

lijekove koji se koriste u liječenju depresije (selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina-

SSRI)

(metotreksat) lijek koji se koristi u liječenju reumatskih i zloćudnih bolesti

lijekove poznate kao imunosupresivi ciklosporin, takrolimus (koriste se da ublaže odgovor

Vašeg imunog sustava)

neke antibiotike koji se zovu kinoloni (ciprofloksacin)

aminoglikozidi (vrsta antibiotika)

druge lijekove koji sadrže ibuprofen koje možete kupiti bez recepta

druge nesteroidbne protuupalne lijekove, uključujući aspirin

mifepriston

kolestiramina (za snižavanje kolesterola)

lijekove poznate kao sulfonilurea lijekovi, poput glibenklamida (za liječenje šećerne bolesti)

vorikonazol ili flukonazol (lijekovi za gljivične infekcije)

biljni preparati koji sadrže Ginkgo bilobu (moguće je nastajanje lakšeg krvarenja ukoliko

uzimate ovaj lijek istodobno s ibuprofenom).

Trudnoća, dojenje i Ibuprofen Farmal
Primjenu Ibuprofen Farmal tableta u trudnoći i za vrijeme dojenja treba izbjegavati. Ibuprofen se ne
smije koristiti u posljednjem trojesečju trudnoće.

Može se koristiti samo u prvih 6 mjeseci trudnoće prema savjetu liječnika.

Upravljanje vozilima i rad na strojevima
Ibuprofen Farmal može izazvati omaglicu ili omamljenost. Ukoliko osjetite takve simptome, nemojte
upravljati vozilima, strojevima ili obavljati poslove koji zahtjevaju budnost.

Ibuprofen Farmal filmom obložena tableta sadrži laktozu.
Ako Vam je liječnik rekao da imate bolest nepodnošenja nekih šećera, prije nego što počnete uzimati
ovaj lijek, posavjetujte se sa svojim liječnikom.

3. KAKO UZIMATI IBUPROFEN FARMAL?
Uvijek uzimajte Ibuprofen Farmal točno onako kako vam je liječnik rekao. Ako niste sigurni pročitajte
označavanje na pakovanju, ili se obratite za pomoć liječniku ili ljekarniku.

Lijek je namijenjen za primjenu kroz usta. Uzmite Ibuprofen Farmal filmom obloženu tabletu uz ili
nakon obroka. Progutajte tabletu s čašom vode. Tablete je potrebno progutati cijele, ne žvakati ih,
lomiti, drobiti ili sisati, kako bi se spriječila nelagoda i nadražaj usta ili grla.

Doziranje

Odrasli

Jedna do dvije tablete svakih 4-6 sati, prema potrebi. Nemojte uzeti više od 6 tableta u 24 sata.

Nemojte uzimati lijek duže od 3 dana, osim ukoliko je ljekar odredio da uzimate duže.

Lijek je potrebno uzimati u najmanjoj učinkovitoj dozi kroz najkraće moguće vrijeme.

Djeca

Uobičajena dnevna doza je 20 mg/kg tjelesne mase uzetih u razmacima. Ibuprofen Farmal filmom
obloženu tabletu ne smiju uzimati djeca čija je tjelesna masa ispod 7 kilograma.

U slučaju teškog juvenilnog artritisa Vaš liječnik može povećati dozu i do 40 mg/kg tjelesne mase uzetih u
razmacima.

Ako uzmete preveliku dozu lijeka Ibuprofen Farmal:
UKOLIKO UZMETE VIŠE LIJEKA IBUPROFEN FARMAL FILMOM OBLOŽENIH TABLETA OD
PROPISANOG,
ODMAH o tome obavijestite liječnika ili se obratite najbližoj bolnici. Ponesite preostale
tablete sa sobom.

AKO STE ZABORAVILI UZETI VAŠE IBUPROFEN FARMAL TABLETE
Ako ste zaboravili uzeti Ibuprofen Farmal filmom obloženu tabletu, uzmite ju čim se sjetite, osim ako je
uskoro vrijeme za sljedeću dozu. U tom slučaju nikako nemojte uzeti propuštenu dozu. Nikada
nemojte uzeti dvije doze lijeka odjednom kako bi nadoknadili propuštenu.

4. MOGUĆE NUSPOJAVE
Kao i svi ljekovi, Ibuprofen Farmal može izazvati nuspojave, koje su uglavnom blagog karaktera i ne
moraju se javiti kod svih koji ga koriste.

Ako bilo koja nuspojava postane ozbiljna, ili ako primijetite bilo koju nuspojavu koja nije navedena u
ovoj uputi, prestanite uzimati lijek i odmah se javite liječniku ili ljekarniku. Rizik nastanka nuspojava
možete smanjiti korištenjem najmanje količine lijeka kroz najkraće moguće vrijeme potrebno za
kontrolu simptoma.

Ako imate bilo koju od dole navedenog u bilo koje vrijeme tijekom liječenja ODMAH PREKINITE
uzimati Ibuprofen Farmal i potražite pomoć liječnika:

Teška glavobolja, visoka temperatura, ukočenost vrata ili nepodnošenje svjetla

krv u stolici (česte stolice)

crna stolica boje katrana

Povraćanje krvi ili tamnih komadića poput taloga kave

OBAVIJESTITE VAŠEG LIJEČNIKA I PRESTANITE UZIMATI TABLETE UKOLIKO PRIMJETITE:

Neobjašnjivu bol u želucu ili druge probavne smetnje, loša probava (dispepsija), žgaravica,
mučnina i/ili povraćanje neobjašnjivo piskanje, otežano disanje, osip, svrbež ili podlive

Žutilo u očima i/ili kože

Jaka grlobolja praćena visokom tjelesnom temperaturom

Zamućen ili oštećen vid ili vidne i slušne halucinacije

Nakupljanje tekućine u tijelu (npr. oticanje gležnjeva)

Lijekovi poput Ibuprofen Farmal mogu biti povezani s malim povećanjem rizika od srčanog udara
(infarkta miokarda) ili moždanog udara.

Rijetko se za vrijeme uzimanja ibuprofena mogu javiti promjene u pretragama krvi, smetnje u radu
bubrega i jetre i teške kožne reakcije.

Vrlo rijetko za vrijeme uzimanja ibuprofena može se javiti aseptički menigitis (upala zaštitne ovojnice
koja okružuje mozak).

Ostale nuspojave koje se mogu javiti su: glavobolja, halucinacije, omaglica, trnci u rukama i nogama,
šum u ušima, depresija zbunjenost, smetnje spavanja, tjeskoba, privremeni osjećaj pečenja u ustima
ili grlu, proljev, zatvor, nadutost (vjetrovi), neočekivana osjetljivost kože na sunce, umor, opća slabost,
promjene raspoloženja, oticanje i nadraženost nosne sluznice.

Ibuprofen je u nekim slučajevima pogoršao simptome Chronove bolesti ili kolitisa.

Prijavljivanje sumnje na nuspojave lijeka
U slučaju bilo kakvih nuspojava nakon primjene lijeka, potrebno je obavijestiti Vašeg ljekara ili
farmaceuta. Ovo podrazumijeva moguće nuspojave koje nisu navedene u ovoj uputi o lijeku, kao i one
koje jesu.

5. KAKO ČUVATI IBUPROFEN FARMAL?
Ibuprofen Farmal morate čuvati izvan dohvata i pogleda djece.
Lijek čuvajte pri temperaturi do 25

oC

.

Nemojte uzimati Ibuprofen Farmal nakon isteka roka uporabe navedenog na pakiranju.
Rok trajanja lijeka je 3 godine od datuma proizvodnje.
Lijekovi se ne smiju uklanjati putem otpadnih voda ili kućnog otpada. Pitajte farmaceuta kako ukloniti
lijekove koje više ne trebate. Ove mjere pomoći će u zaštiti okoliša.

6. DODATNE INFORMACIJE
Šta Ibuprofen Farmal sadrži?
Djelatna tvar u Ibuprofen Farmal tabletama je ibuprofen. Jedna filmom obložena tableta sadrži 200 mg
ibuprofena, te sljedeće pomoćne tvari: celuloza, mikrokristalična (Avicel pH 101); laktoza hidrat;
karmelozanatrij, umrežena; povidon; kukuruzni škrob; natrijev laurilsulfat; magnezijev stearat; silicijev
dioksid, koloidni, bezvodni
Ovojnica: hidroksipropilceluloza; hipromeloza; makrogol 400; titanijev dioksid (E171)

Kako Ibuprofen Farmal izgleda i sadržaj pakiranja?
Ibuprofen Farmal 200 mg tablete su bijele, okrugle, filmom obložene tablete s utisnutim „IBU“ s jedne
strane tablete. Pakirane su u blisteru, ukupno 30 tableta u kutiji.

Režim izdavanja
Lijek se izdaje bez ljekarskog recepta.

Proizvođač
Farmal d.d. Ludbreg
Branitelja domovinskog rata 8, Ludberg, Hrvatska

Proizvođač gotovog lijeka
Farmal d.d. Ludbreg
Branitelja domovinskog rata 8, Ludberg, Hrvatska
i
mibe GmbH Arzneimittel
Münchener Strasse 15, 06796 Brehna, Njemačka

Nosilac dozvole za stavljanje lijeka u promet
Farmal-BH d.o.o.
Pijačna 14A, Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Broj i datum rješenja o dozvoli za stavljanje lijeka u promet
04-07.3-2-3441/16 od 23.09.2016.